Dworek Pod Warszawą - Historia Powstawania | Jaworowy Dwór Dworek – Hotel Jaworowy Dwór
  • Jaworowy Dwór to pięknie zagospodarowany, XVIII-wieczny szlachecki dworek zlokalizowany w samym sercu Mazowsza. Przenieś się w pełne magii i uroku zabytkowe mury historycznego hotelu.

 

Dworek szlachecki pod Warszawą

Noclegi w szlacheckim dworku pod Warszawą

Dwór został zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku w klasycznym stylu szlacheckich dworków polskich przez rodzinę Jaworskich, pieczętującą się herbem „Oksza” – białym toporem na czerwonej tarczy. Okres powstań narodowych w XIX wieku, w których rodzina Jaworskich, jak większość patriotycznych rodów szlacheckich brała czynny udział, poniosła dotkliwe ofiary personalne i materialne.

Doprowadziło to do stopniowego podupadnięcia rodu. Część rodziny była zmuszona do emigracji celem uniknięcia prześladowań ze strony zaborcy rosyjskiego. Podczas II Wojny Światowej dwór został przejęty przez Niemców i do 1944 roku działała w nim szkoła Hitlerjugend, a potem magazyn wojskowy Wehrmachtu. Po wyzwoleniu, w okresie powojennym działała w Jaworowym Dworze szkoła podstawowa dla dzieci mieszkających w okolicy. Brak środków na remont i pogarszający się stan obiektu zmusił władze do jej likwidacji w 1972 roku.

Od tamtego czasu, aż do roku 1984 ten wpisany do rejestru zabytków zespół dworkowo-pałacowy pozostawał bez opieki, ulegając dalszej dewastacji aż do stanu niemal całkowitej ruiny. Właśnie w 1984 roku, pod nadzorem Konserwatora Zabytków, aktualni właściciele – Bożena i Marek Szok podjęli się odbudowy dworu z zachowaniem jego pierwotnej formy .

Jaworowy Dwór – nazwany tak w nawiązaniu do nazwiska pierwszych właścicieli, został otwarty w 1986 roku jako hotel rodzinny oraz miejsce spotkań i konferencji. Dwór otacza pięknie zagospodarowany park ze stawem, dokładnie tak, jak miało to miejsce prawie 200 lat temu.

Dzisiaj, w ogrodzie z prawie 400-letnim dębem, pomnikiem przyrody, znajduje się odkryty basen, staw, altany wypoczynkowe oraz boisko wielofunkcyjne i pole golfowe krótkiej gry (pitch&putt). Poza oficyną, na posesji znajduje się domek ogrodnika z apartamentem o powierzchni 70m², ponadto rodzinny 3-pokojowy apartament z łazienką w osobnym budynku urządzony w przyjaznym folkowym stylu oraz dwa pokoje gościnne obok dawnej stajni.

Wewnątrz samego dworku – poza jadalnią, tarasem, SPA oraz biblioteką – znajduje się 20 stylowych pokoi, łączących klasyczną elegancję z funkcjonalnością. Każdy z nich urządzony jest w innym stylu i kolorystyce, z nadzwyczajną dbałością o autentyczne umeblowanie i stylowe detale. Na terenie całego obiektu może nocować jednocześnie 56 gości.

Comments are closed.